U Žminju održan Festival zavičajnosti osnovnih škola
Autor: Ana Spada, 13. 6. 2021.

Peti Festival zavičajnosti osnovnih škola Istarske županije održan je na otvorenom prostoru pokraj Osnovne škole Vladimir Gortana u Žminju, u petak 11. lipnja 2011. godine.

U kratkom završnom programu prisutnima su se obratili ravnateljica škole domaćina Miranda Damijanić Roce, koja je ujedno i predsjednica radne komisije za implementaciju programa zavičajnog sadržaja. U prigodnom je govoru rekla kako je to svekolika asocijacija ljubav prema zavičaju gdje škole, mentori i učenici istražuju sve ono što obilježava njih samih, njihov zavičaj, prošlost i budućnost u svim granama koje nas okružuju.

Također, prisutne su pozdravili i načelnik Općine Žminj Željko Plavčić te županijski pročelnici: Patricia Percan, pročelnica upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu i Vladimir Torbica, pročelnik upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, koji je najavio i novi korak za razvoj projekta Zavičajne nastave, a to je priručnik za profesore osnovnih i srednjih škola te za odgajatelje u vrtićima koji bi trebao biti gotov i tiskan do sljedećeg Festivala zavičajnosti, a s kojim će svima biti puno lakše raditi.

Svečanost su svojim nastupom, koji je imao pravi zavičajni karakter, uveličali učenici škole domaćina iz Žminja.
Uobičajeno postavljanje prezentacijskih štandova iz znanih razloga ove je godine bilo izostavljeno, ali su škole sudionice projekta svoje uratke dostavile u digitalnom obliku te će radovi svih 45 škola biti objavljeni na internet stranicama portala ZA NAS i time postati svima dostupni.

Iz svake su škole, koja je sudjelovala u projektu, preuzeli Zahvalnicu za sudjelovanje u projektu učenici i mentori.
Zahvalnicu za našu školu preuzele su učenice 7.a razreda: Ilijana Vuletić, Andrea Sarač i Anika Kontošić te voditeljica Zavičajne nastave naše škole Natalia Carraro.