2020-09-28 12:50:17

Elektroničko nasilje

Učestalije korištenje interneta donijelo je mnogo toga pozitivnog – dostupne su informacije, moguće je učiti strane jezike i ovladavati novim vještinama, stjecati nova prijateljstva,… ali također postoje i negativne strane.

Rezultati istraživanja provedenoj u Hrvatskoj 2018. godine daju nam uvid u načine korištenja interneta:

Gotovo svako dijete u dobi od 9 do 11 godina ima roditeljsko dopuštenje posjećivati društvene mreže (Facebook, Snapchat, Instagram) iako je dobna granica za pristupanje većini društvenih mreža 13 godina Gotovo svako treće dijete u dobi od 9 do 17 godina komuniciralo je na internetu s osobom koju ne poznaje uživo Svako osmo dijete u dobi od 12 do 14 godina u posljednjih se godinu dana susrelo uživo s osobom koju su upoznali preko interneta Preko četvrtine djece u dobi od 9 do 17 godina reklo je da roditelji nikad ili gotovo nikad nisu razgovarali s njim što činiti ukoliko ga nešto na internetu uznemirava ili smeta Tek svako deseto dijete u dobi od 9 do 11 godina traži pomoć druge osobe kad ga nešto na internetu uznemiri

Više o rezultatima istraživanja možete pogledati na sljedećem linku:

http://hrkids.online/prez/EUKidsOnlineHRfinal.pdf

Zabrinjavajuća pojava u korištenju interneta je elektroničko nasilje.

Elektroničko nasilje podrazumijeva:

Slanje neprimjerenih i uvredljivih tekstualnih, vizualnih i audiovizualnih poruka Prijeteće poruke Narušavanje privatnosti pojednica

Naziva se još i nasilje preko interneta ili cyberbullying.

Za razliku od fizičkog nasilja i ostalih vrsta nasilja u realnom svijetu, eletkroničko nasilje može biti pristuno danju i noću, svaki dan u tjednu, gdje god se osoba nalazila. Pisana riječ ima veliku snagu jer ostaje zapisana, a počinitelji nasilja ponekad ne shvaćaju posljedice svojih djela jer često ne vide patnju i bol žrtava i misle da ih štiti anonimnost na internetu.

Istraživanja pokazuju da se kod ove vrste nasilja, iako je virtualno, žrtva i počinitelj najčešće međusobno poznaju u stvarnom svijetu. Većinom idu u istu školu, a najčešće i u isti razred.

Posljedice ovakvog nasilja mogu biti brojne, a neke od njih su:

Javljanje osjećaja ljutnje, tuge, frustracije, straha ili srama Nizak osjećaj samopoštovanja Lošije ocjene Češći sukobi među vršnjacima

Ovakva vrsta nasilja najčešće se događa putem popularnih aplikacija za dopisivanje (WhatsApp, Viber). Na takvim aplikacijama djeca kreiraju grupe u kojima se dopisuju s prijateljima iz razreda ili s izvannastavnih aktivnosti i slično. Nažalost, takve se grupe ponekad koriste za vrijeđanje ili izostavljanje pojedinaca iz tih grupa, što je oblik elektroničkog nasilja.

Za podršku, dijeljenje iskustava i savjete u vezi ovakve vrste nasilja postoji platforma online (https://uho.osiguranonline.hr/) na kojoj stručnjaci iz područja komunikacije i psihologije u suradnji s influencerima savjetuju djeci što činiti u slučaju ovakvog nasilja, kome se obratiti i kako se zaštititi.

 

 

 


Osnovna škola Tone Peruška Pula