U četvrtak, 24. svibnja, naš 8.b razred imao je čast popratiti predstavljanje romana “Mjesečari Monteriera” i “Izgubljeni gospodin Kovač” koje je napisala spisateljica Morea Banićević. U razgovoru s učiteljicom i učenicima, spisateljica je otkrila što je motivira za pisanje, zašto se odlučila za žanr kojim piše, a podijelila je i neka svoja iskustva.
Otkriće da spisateljica Morea voli videoigre, učenike je posebno obradovalo. Oduševljeni ovom informacijom, postavili su joj mnoga pitanja o njezinim omiljenim videoigrama i o načinu na koji se one uklapaju u njezin književni rad.
U nastavku književnog susreta, spisateljica je naglasila koliko je čitanje važno. Istaknula je da je važno čitati i da svatko može pronaći nešto što će mu biti zanimljivo, ako dovoljno istražuje i ne posustaje u potrazi. Ovaj inspirativni susret motivirao je naše učenike da još više cijene čitanje i istražuju različite književne žanrove.
Zahvaljujemo spisateljici Morei Banićević na posjetu i na svemu što je podijelila s nama. Radujemo se novim susretima i novim pričama koje će nam donijeti. U nastavku možete pročitati intervju naših učenika sa spisateljicom.
INETRVJU SA SPISATELJICOM MOREOM BANIĆEVIĆ:
„ČITAJTE, SAMO ČITAJTE… UVIJEK ĆETE NAĆI NEŠTO ŠTO VAS ZANIMA“
27. svibnja 2024.
S koliko ste godina počeli pisati?
Počela sam pisati vrlo rano, već u osnovnoj školi, a ozbiljnije negdje krajem srednje škole.
Koliko ste knjiga napisali do sada i kakve Vas teme najviše privlače?
Do sada sam napisala pet knjiga, a žanr koji pišem je horor avantura za djecu.
Dobitnica ste više nagrada, koju možete izdvojiti kao najdražu?
To mi je jako teško, ali možda nagradu Grigor Vitez, Ptičica, zato što su to djeca odabrala.
Pišete li trenutno neku novu knjigu?
Pišem pripovijesti za odrasle, za odrasliju publiku, ne za djecu. Međutim, već imam ideju za novi dječji horor roman.
Kako mlada publika prihvaća vaše knjige i imate li povratne informacije?
Zasad su prihvaćali super, imam dobrih povratnih informacija. Nadam se da će tako i ostati, ali uvijek sam otvorena za kritiku i ako djeca vide nešto što bi trebalo promijeniti ili poboljšati – zašto ne, neka mi jave.
Možete li nam reći nešto više o trenutku kada ste počeli pisati horor romane za djecu?
To ustvari nije bio trenutak, to je bila mješavina momenata koji proizlaze iz mog svakidašnjeg života. Recimo nešto črčkam, šaram i na kraju se to uvijek pretvori u neki horor roman, uvijek me to vuče.
Pred nama su knjige Izgubljeni gospodin Kovač i Mjesečari Monteriera, kako biste svaku opisali u par rečenica, Vaš subjektivni dojam?
Izgubljeni gospodin Kovač je knjiga koja govori o noćnim morama zato što mislim da smo ih svi prošli i da je to relevantna tema za mlade. Samo zamisliti to da se ne možemo probuditi iz noćnih mora je nešto jezivo. S druge strane, zanimala me tema o prijateljstvu i na koji način se dvije osobe mogu zbližiti da bi nešto postigle jer nam se svima u životu nekada dogodilo da nas je u nekom trenutku iznevjerio dobar prijatelj, a da nam je pomogao netko na koga nismo računali.
Uništavaju li današnja tehnologija i internet ljubav prema tiskanoj knjizi i smanjuje li se broj čitatelja, što Vi mislite?
Mislim da uopće nije stvar u tehnologiji već pristupu. Tehnologija je izvanredna stvar, ali mislim da trebamo kritički nastupati prema njoj jer tehnologija ne bi smjela vladati nama, već mi njom.
Jesu li Vaša okolina i određeni ljudi utjecali na sadržaj, inspiraciju i pisanje knjiga?
Naravno, mnogo likova koji se svađaju smo moj najbolji prijatelj i ja koji se svakako pozdravljamo, svađamo, vrijeđamo, iako se svejedno jako volimo. Tako da definitivno dosta tih priča, karaktera proizlazi iz naših odnosa, između mojih prijatelja i mene jer smo mi jedva vrlo vesela ekipa.
Koja je Vaša poruka mladim čitateljima, a moguće i budućim autorima?
Samo čitajte, čitajte bilo koji žanr, bilo da je to krimić, horor što god da vas privlači jer uvijek ćete naći nešto što vas zanima.
David Stošić i Mia Matić, 8.b