« Svibanj 2024 »

Sufinanciranje troškova školske prehrane za djecu koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva u školskoj godini 2021./2022
Autor: Đeni Pereša, 14. 2. 2022.

Poštovani roditelji, u privitku dokumentacija dostavljena od osnivača za dokazivanje ispunjavanja uvjeta za sufinanciranje troškova školske prehrane za djecu koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva u školskoj godini 2021./2022. godine

Sufinancirat će se troškovi prehrane u drugom polugodištu školske godine 2021./2022., dok će se troškovi prvog polugodišta školske godine 2021./2022. sufinancirati ovisno o raspoloživim financijskim sredstvima na računu Zaklade „Hrvatska za djecu“, a sve u skladu s Financijskim planom za 2022. godinu.
Uvjeti financiranja su:
i.        Sufinancira se školski obrok po djetetu u iznosu od 5,50 kn (riječima: pet kuna i pedeset lipa) po nastavnom danu za školsku godinu 2021./2022.

ii.        Roditelji koji su sami financirali školsku prehranu u šk. god. 2021./2022. imaju pravo na proporcionalni povrat novca za ostvarene troškove u ugovorenom razdoblju sufinanciranja sukladno naprijed izloženom modelu. Roditelji koji nisu imali takve troškove mogu, od dana potpisa ugovora do kraja školske godine 2021./2022., ostvariti pravo na sufinanciranje po naprijed izloženom modelu.
iii.        Sufinanciranje će se osigurati za djecu koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, kada su ispunjeni svi sljedeći uvjeti:
•             dijete je polaznik obveznog osnovnoškolskog obrazovanja u osnovnoj školi osnivač koje je javno pravno tijelo, a koja se nalazi na području jedne od sljedećih jedinica područne (regionalne) samouprave: Zagrebačka županija, Primorsko-goranska županija, Virovitičko-podravska županija, Dubrovačko-neretvanska županija, Istarska županija i Grad Zagreb. Iz navedenog proizlazi da je dijete polaznik jednog od osam razreda osnovne škole koja je u nadležnosti nekog od naprijed spomenutih osnivača osnovnih škola, pri čemu osnovna škola ne može biti privatna i/ili bilo koja druga škola za pohađanje koje se plaća školarina.
•             mjesečni prihod kućanstva u kojem živi dijete ne iznosi više od 2.000,00 kn (riječima: dvije tisuće kuna i nula lipa) po članu zajedničkog kućanstva u razdoblju od 01.01.2021. do 31.12.2021.
•             dijete je iz obitelji koja je korisnik prava na doplatak za djecu.
Dokumentacija kojom se dokazuje ispunjavanje uvjeta iz točke iii.:
•             potvrda OŠ da je korisnik projekta (dijete) polaznik iste, potpisana i ovjerena od strane odgovorne osobe (ravnatelj osnovne škole), koja uključuje sve osnovne osobne podatke o djetetu (Obrazac 1 u prilogu)
•             potvrda nadležne Porezne uprave o visini dohotka i primitaka za razdoblje 01.01.2021. do 31.12.2021. za sve punoljetne članove zajedničkog kućanstva
•             dokaz da je obitelj korisnik prava na doplatak za djecu. Isto se dokazuje jednim od sljedećih dokumenata koje je nadležno tijelo izdalo: važeće rješenje HZMO-a o priznavanju prava na doplatak za djecu ili potvrda HZMO-a o isplaćenom doplatku za djecu ili uvjerenje HZMO-a o priznatom pravu na doplatak za djecu ili potvrda o visini dohotka i primitaka Porezne uprave iz koje je vidljiva isplata dječjeg doplatka.
•             izjava koju potpisuje roditelj/skrbnik/zakonski zastupnik/udomitelj/posvojitelj djeteta koji predaje zahtjev za korištenje ove potpore Zaklade, prema predlošku koji dostavlja Zaklada (Obrazac 2 u prilogu).

U privitku interne upute Zaklade „Hrvatska za djecu“ za izračun prihoda za potrebe provedbe Pravilnika o vrstama, uvjetima i postupku za dodjelu potpora Zaklade „Hrvatska za djecu“.

Rok za predaju školi je 17. veljače 2022.